B43252A5397M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252A5397M
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.573 A @ 20 kHz