B43252A5187M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252A5187M
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 970 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.504 A @ 20 kHz