B43231H2477M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231H2477M
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.06 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.193 A @ 20 kHz