B43231G2687M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231G2687M
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.061 A @ 20 kHz