B43231F2567M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231F2567M
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.488 A @ 20 kHz