B43231E2227M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231E2227M
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.69 A @ 20 kHz