B43231E2158M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231E2158M
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.742 A @ 20 kHz