B43231D5107M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231D5107M
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 680 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.054 A @ 20 kHz