B43231C9397M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231C9397M
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.286 A @ 20 kHz