B43231C9337M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231C9337M
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43231
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.89 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.93 A @ 20 kHz