B43231B1277M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231B1277M
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.046 A @ 20 kHz