B43231A2477M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231A2477M000
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.774 A @ 20 kHz