B43231A2397M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231A2397M
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43231
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.387 A @ 20 kHz