B43088A4106M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43088A4106M
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43088
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz