B43086B9225M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43086B9225M
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43086
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 100 kHz