B43086A9336M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43086A9336M
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43086
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 480 mA @ 100 kHz