B43082A9685M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43082A9685M
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43082
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 220 mA @ 100 kHz