B43044A2476M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43044A2476M
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43044
Package Bulk
Ratings -
Impedance 910 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 780 mA @ 100 kHz