B43041F2476M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43041F2476M
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43041
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 100 kHz