B43041A9156M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43041A9156M
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43041
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 71.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 143 mA @ 100 kHz