B43041A5826M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43041A5826M
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43041
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 550 mA @ 100 kHz