B41896C8397M008
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41896C8397M008
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B41896
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 134 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 1.103 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 486mOhm @ 120Hz