B41895G7158M002
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41895G7158M002
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B41895
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 2.97 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 10kHz