B41895G6827M008
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41895G6827M008
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B41895
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 41 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 2.51 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 10kHz