B41888C6108M002
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41888C6108M002
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B41888
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 2.92 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm @ 10kHz