B41851F7107M8
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41851F7107M8
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B41851
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm @ 120Hz