Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89361-720SLF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 20POS IDC 28AWG GOLD
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
4.1325
10
3.7506
25
3.55186
50
3.4694
100
3.3041
250
2.891116
500
2.808523
1000
2.395501
2500
2.230296
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Minitek® 2.00mm |
| Package | Tube |
| Features | Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief |
| Wire Type | Ribbon Cable |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Finish | Gold |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Cable Termination | IDC |
| Base Product Number | 89361 |
| Number of Positions | 20 |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |