TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
8-5353189-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
13.4805
10
13.1974
25
12.8459
50
12.21434
100
11.02095
250
10.950726
500
9.546778
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | Free Height (FH) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.128" (3.25mm) |
| Base Product Number | 5353189 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |