TE Connectivity Corcom Filters
Product No:
20EMC1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
41.6955
10
40.30565
25
38.91542
50
37.52557
100
34.050945
250
33.356058
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Corcom Filters |
| Series | EMC |
| Current | 20 A |
| Package | Bulk |
| Inductance | - |
| Filter Type | Single Phase |
| Applications | General Purpose |
| Configuration | Two Stage |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, UR, VDE |
| Termination Style | Quick Connect |
| Voltage - Rated AC | 250V |
| Voltage - Rated DC | - |
| Frequency - Operating | 50/60Hz |
| Operating Temperature | -10°C ~ 40°C |