Phoenix Contact
Product No:
1848749
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK 12POS TOP ENTRY 3.5MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
20.9285
10
20.3528
50
19.02166
100
17.499855
250
16.168468
500
15.45517
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | SDDC |
| Current | 8 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Board Lock |
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole, SKEDD |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 2 |
| Wire Termination | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Positions Per Level | 12 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Tin Plated |