Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10164739-901LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
MILLIPACS PLUS VERTICAL HEADER W
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.8405
10
2.57735
25
2.44074
40
2.384025
96
2.270595
288
1.986754
480
1.929982
960
1.64615
2400
1.532626
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Millipacs® |
| Package | Tray |
| Features | Guide Pin |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | - |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | B 8 |
| Connector Usage | Backplane |
| Number of Positions | 40 |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |