Littelfuse Inc.
Product No:
0606050.UXTHP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FUSE CARTRIDGE 50A 500VAC
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
10.83
5
10.4424
10
10.0548
40
7.734662
80
6.574475
230
6.187758
500
5.414297
1000
5.220934
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 606 |
| Package | Tray |
| Fuse Type | Cartridge |
| Melting I²t | 4800 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | - |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Size / Dimension | 0.482" Dia x 1.315" L (12.25mm x 33.40mm) |
| DC Cold Resistance | 1.31 mOhms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 50 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 2kA |