Littelfuse Inc.
Product No:
0477005.MXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERM 5A 500VAC 400VDC 5X20
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.014
5
1.9228
10
1.8259
50
1.47345
100
1.24925
250
1.217254
500
1.02505
1000
0.91294
5000
0.800822
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 477 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 76.5 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, PSE, SEMKO |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0137 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | 400 V |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 500A DC |