Littelfuse Inc.
Product No:
0456020.ER
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MT 20A 125VAC 100VDC
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
5.054
5
4.8792
10
4.7044
50
3.65902
100
3.04912
250
2.962024
500
2.526411
1000
2.395738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | NANO²® 456 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 18 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, PSE |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0023 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 100 V |
| Current Rating (Amps) | 20 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A AC, 300A DC |