Molex
Product No:
0397000104
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK 4POS 45DEG 5.08MM PCB
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.7835
10
2.10995
25
1.95548
40
1.757975
104
1.715206
312
1.500791
520
1.372161
1040
1.243522
4992
1.09344
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle 39700 |
| Current | 18 A |
| Package | Tray |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-26 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Base Product Number | 039700 |
| Positions Per Level | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |