Molex
Product No:
0387317202
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.8405
10
2.14795
25
1.99082
50
1.78999
100
1.74629
250
1.528018
500
1.397032
1000
1.266065
5000
1.113258
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | Beau 38731 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | Quick Connect (0.250"), Insulated |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 038731 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Number of Wire Entries | 2 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |