Molex
Product No:
0387200206
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.375"
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
6.5265
10
4.97705
25
4.66184
50
4.14371
100
4.05365
250
3.738402
500
3.378067
1000
2.995217
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | Beau 38720 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 038720 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |