Molex
Product No:
0387068006
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325"
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
13.9365
10
12.26735
25
11.57062
50
11.01297
100
10.80378
250
9.40975
500
9.061252
1000
8.712735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Series | Beau 38706 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 038706 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | - |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | - |