Molex
Product No:
0387006301
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 1CIRCUIT
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.7955
10
1.35945
25
1.26046
50
1.13316
100
1.105515
250
0.967328
500
0.884431
1000
0.801515
5000
0.704776
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Color | Black |
| Pitch | - |
| Series | Beau 38700 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 038700 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Number of Wire Entries | 1 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | - |