Littelfuse Inc.
Product No:
0218016.MXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.907
5
2.8101
10
2.71415
50
2.13218
100
1.74458
250
1.696092
500
1.453785
1000
1.356866
5000
1.211488
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 218 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 1955 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, UL |
| Size / Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0021 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 16 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 63A |