Littelfuse Inc.
Product No:
021606.3VXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
6.916
5
6.6652
10
6.41915
50
4.93753
100
4.19691
250
3.950062
500
3.456309
1000
3.332876
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 216 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 56.43 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0137 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 6.3 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1.5kA |