Littelfuse Inc.
Product No:
0215015.MXK8P
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FUSE CERAMIC 15A 250VAC RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.0925
5
1.0545
10
0.98705
50
0.817
100
0.680865
250
0.663822
500
0.561716
1000
0.49362
5000
0.442558
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 215 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Melting I²t | 1237 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, VDE |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0033 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 15 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 500A |