RFD16N05SM
onsemi
型号:
RFD16N05SM
品牌:
onsemi
封装:
TO-252AA
批次:
数据手册:
描述:
MOSFET N-CH 50V 16A TO252AA
用户指南
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number RFD16
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 47mOhm @ 16A, 10V
Power Dissipation (Max) 72W (Tc)
Supplier Device Package TO-252AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 20 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 50 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)