FDA16N50LDTU
onsemi
型号:
FDA16N50LDTU
品牌:
onsemi
封装:
TO-3PN (L-Forming)
批次:
数据手册:
描述:
MOSFET N-CH 500V 16.5A TO3PN
购买数量:
库存 : 347
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
用户指南
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3 (Formed Leads)
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDA16N50
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 8.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 205W (Tc)
Supplier Device Package TO-3PN (L-Forming)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1945 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.5A (Tc)