FCU850N80Z
onsemi
型号:
FCU850N80Z
品牌:
onsemi
封装:
I-PAK
批次:
数据手册:
描述:
MOSFET N-CH 800V 6A IPAK
用户指南
Mfr onsemi
Series SuperFET® II
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 600µA
Base Product Number FCU850
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 3A, 10V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Supplier Device Package I-PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1315 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)