FCP16N60N
onsemi
型号:
FCP16N60N
品牌:
onsemi
封装:
TO-220-3
批次:
数据手册:
描述:
MOSFET N-CH 600V 16A TO220-3
购买数量:
库存 : 25
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
用户指南
Mfr onsemi
Series SupreMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FCP16
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 199mOhm @ 8A, 10V
Power Dissipation (Max) 134.4W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52.3 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2170 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)