77311-119-02LF
Amphenol ICC (FCI)
型号:
77311-119-02LF
描述:
BERGSTIK HDR
用户指南
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 77311
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 2
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.724" (18.40mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.505" (12.83mm)