首页 / 针座,公插针 / 356-V3-124-00-014101
356-V3-124-00-014101
Preci-Dip
型号:
356-V3-124-00-014101
品牌:
Preci-Dip
描述:
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
用户指南
Mfr Preci-Dip
Style Board to Board
Series 356
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Press-Fit, Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150VDC
Contact Material Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.116" (2.95mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 356-V3
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 24
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.378" (9.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm)