020301.5H
Littelfuse Inc.
型号:
020301.5H
描述:
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2DIP
用户指南
Mfr Littelfuse Inc.
Color -
Series FLAT-PAK® 203
Package Tube
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t 0.85
Mounting Type Through Hole
Response Time Slow Blow
Package / Case 2-DIP (0.400", 10.16mm)
Product Status Active
Approval Agency CSA, UL
Size / Dimension 0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)
DC Cold Resistance 0.039 Ohms
Voltage Rating - AC 250 V
Current Rating (Amps) 1.5 A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A